% 100 YERLİ ÜRETİM SIVA MAKİNASI MODELLERİ. İLETİŞİME GEÇ...
Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır
Mart 3, 2021

Bina Isı Yalıtımı Nasıl Yapılmalı

Bina ısı yalıtımı nasıl yapılmalıdır , ayrıca ısı yalıtımı nasıl yapılmaktadır. Günümüzde uygulanan bina ısı yalıtım uygulamaların artı ve eksi yönlerinin değerlendirmesini, ayrıca bina ısı yalıtımı hakkındaki bilgilerimizi ve tecrübelerimizi size aktarmak istiyorum.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılmalıdır

Isı yalıtımı nasıl yapılmalıdır, aslında binanın oluşum sürecinde planlanarak yapılması gereken bir husustur. Yeni yapılan tüm projelerde bu husus önem kazanmaktadır. Ama ülkemizdeki çoğu bina eski olduğu için genellikle, dış cephe yalıtım çalışmaları yapılmaktadır. Bina yapılarında bims, briket veya tuğla kullanılarak yapılan, duvarların üzerine yalıtım malzemesi kullanılıyor. İşin doğrusu iki sıra dizilen tuğla arasına yerleştirilen yalıtım malzemesidir. Ancak bu şekilde binanın yalıtım özelliği kazanmasına sebebiyet verecektir. Yada bölgenin hava durumu göz önüne alınarak olur. Hazır torba olarak satışı yapılan yalıtım sıvası işleminin kalınlık ölçüsü çok büyük bir artı katacaktır. Örnek vermek gerekirse, ege ılıman bir iklime sahiptir. Sıva kalınlığının 1 veya 1,5 cm olması, gerekli yalıtımı sağlayacaktır. Fakat Ankara ve bölgesinde ise bina, sıva kalınlığının en az 3 veya 3,5 cm olmalıdır.

Günümüzde Yapılan Isı Yalıtım Uygulamaları

Bims, briket veya tuğla üzerine yerleştirilen yalıtım malzemeleri dübel ile duvara sabitlenir. Bu malzemelerin üzerine kalekim ve file uygulanır. Son olarak dekoratif kaplama veya boya yapılmaktadır. Fakat bu uygulama metodu belli bir süre sonra çatlamaya başlar. Böyle bir durum binanın dışarıdan görünümünü ve yalıtımı kötü etkileyecektir. Yapı eski bir bina formuna girecektir. Doğrusu ısı yalıtımı yapılacak bölgenin hazırlanış aşamalarıda önemli bir faktördür. Ayrıca bir yangın durumunda bu malzemelerin yangını hızlandırma etkisi de oldukça fazladır.

Isı Yalıtımının Faydaları

Isı yalıtımının faydaları, avantajları nelerdir, ısı yalımının en büyük artısı, bina enerji giderleridir. Yapılan yalıtım kışın az enerji harcayarak ısınmanızı, yazın ise binanın aşırı ısınmasında etkili olur. Ayrıca ses yalıtımı sağlar. Yapıların daha uzun ömürlü ve güçlü hale gelmesini sağlar.

Kullanılan Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı yalıtımı yapan kişiler veya kuruluşlar genellikle, çalışma yöntemlerinin kolaylığına göre ürün seçimi yapmaktadırlar. Çünkü binanın yapısı, iskele üzerinde çalışılması, ayrıca hava koşulları ve pratiklik kazandıkları malzemeyi göz önüne alarak işlemleri uygulamaktadırlar. En çok tercih edilen ürünler, Köpük plaka halinde olan, bir diğer adı Polistiren olarak bilinen malzemedir. Sonrasında ısı yalıtım sıvaları, mineral yün, fiberglas hammadde özlü, cam yünü benzerindeki ürünler kullanılır.

Sıva Yapımı
Şubat 2, 2021

Sıva Makinasının Avantajları

Bina yapım aşamasında en fazla zamana ve insan gücüne ihtiyaç duyulan dal, sıva sektörüdür. Son halini alma aşamasına gelinceye kadar birçok zahmet ve ustalık gerektiren evrelerden geçer. En zor evreleri harcı hazırlamak, hazırlanan harcı katlara ulaştırmak ve duvara uygulanması kısımlarıdır.

Sıva Makinaları

Günümüzde inşaat yapımındaki, her meslek sınıfı teknolojik yöntemleri kullanarak işini yapmaktadır. Fakat sıva sektörü bu imkanlardan çok az yararlanmıştır. Günümüzde çalışan ustalarımız şantiye ortamından getirilen kumu, çimento, kireç ve su ilave edilerek karıştırır. Karıştırılan harç, çalışılan kata asansör ile taşınması için yola çıkar. Kata getirilen harç el arabası kullanılarak odaya gelir. Sonrasında usta mala ile duvarı doldurmaya başlar. İşte bu işci gücü ve zaman gerektiren işi yapan sıva makinalarının avantajları nedir. Bize nasıl faydalı olduğu, hakkındaki bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Sıva makinaları bu anlattığım iş görevlerini tek başına yapabilmektedir. Sıva makinasının üst kazanında paletler harçı iyice karıştırır. Hazırlanan harç, iri taşlarından ayıklanması için elekten geçer. Vibrasyon motorlu olan elek, 8mm kalınlığından büyük olan taşları elekte bırakır. Alt kazana kullanıma hazır olarak gelen malzeme, piston yada helezon ve mil ile uygulaması olacak duvara beton enjeksiyon hortumu ile ulaşır. Ayrı hortumlarla gelen harç ve hava tabancada birleşir, sonrasında duvara harç yapışır. Bu iş süreç makine ile sadece 10-15 dk. zaman alıyorken, elle yapılan iş neredeyse 1-1,5 saat gibi sürmektedir. Zamandan ve işçilikten çok büyük bir kar elde etme yüzdesi demektir bu. Ayrıca sıva makinası ile yapılan sıva daha çok sağlam ve dayanıklı olur. Çünkü paletler ile hem alt kazanda hem de üst kazanda karıştırılan harç, tabiri caiz ise beton gibi oluyor. Çivi çakamazsınız.

Yüksek Katlı Bina Sıvası
Bina Sıvası

Ayrıca bir hesap yapmak gerekirse, işçilerin makine kullanmadan harcadıkları, zamanı ve günü yevmiye bedeli ile çarptığınızda yapılan masraf, neredeyse makine bedeline yakın çıkıyor. Uzun lafın kısası makine kullanılarak yapılan sıva işlemleri; hem daha fazla iş yapmanıza, hem de daha fazla kar sağlamanıza olanak sağlıyor.

Son Bilgi

Bir yıl gibi bir sürede 2 veya 3 iş alan, sıvacı ekibi makine ile bu sayıyı sadece 3 ayda tamamlıyor.

Ürün ara (0)

Başa dönüş
Ürün sepetinize eklendi